Stavba pece

Finská krbová pec má svá technická specifika a skládá se, zjednodušeně řečeno, ze dvou částí. Z vnitřního a vnějšího pláště. Vnitřní plášť tvoří šamotové cihly, které jsou neskutečně nasákavé na teplo a mají výborné akumulační vlastnosti, navíc jsou vysoce odolné proti žáru a nepraskají.

Prostor mezi vnitřním a vnějším pláštěm je vyplněn speciální kamnářskou sítí, která uchovává akumulované teplo a nepustí ho dál, přičemž vnější plášť je pak z normálních cihel, jaké si vyberete.

Co se týká designu, kamna mohou zůstat jen z neomítnutých cihel různých barev a tvarů tzv. lícovek, možnosti jsou neomezené, anebo se ještě omítnou kamnářškou  nebo hliněnou omítkou se kterou se dá vyhrát, mohou se udělat hrany ostré, nebo oblé, dle líbivosti. Na všem není problém se dohodnout. Kamna by se dala esteticky obestavět také proužky umělého kamene atd. Záleží na vkusu a celkovém ladění domu.

Další materiál, který se použije, jsou litinová dvířka krbu s žáruvzdorným sklem firmy Pisla. V případě, že se rozhodnete mít jako součást kamen i pec na chleba, pizzu, buchty, sušení hub, ovoce, rajčat atd., pak ještě potřebujete druhá dvířka. Osobně to doporučujeme, sami to doma používáme a pečeme si mlsky.

Kolem kamen se celkem běžně dělá i ráhno na sušení prádla, což je vynikající věc zejména v zimě, kdy přijdou domů děti v mokrých botách, oteplovačkách, prádlo zde velmi rychle usychá. A bonus navíc je vyhřívaná vyzděná lavička okolo kamen, z vlastní zkušenosti říkáme, nebudete z ní chtít dolů…

Připravenost před stavbou

Jediná, ale důležitá, připravenost před stavbou finské pece je vybudování patřičného pevného základu. A to z toho důvodu, že kamna jsou velice těžká, okolo 3-4 tuny větší varianta a asi 1,5 tuny menší varianta. Proto je důležitý i fakt, ve kterém patře mají kamna stát. Není samozřejme problém mít je i jinde než v přízemí, ale je třeba mít k tomu všechny podmínky. Základy si každý připravuje sám, naše práce začíná stavbou pece.

Cenová kalkulace

Po rozhovoru s vámi o velikosti kamen, přídavných částech, jako např. vyhřívaná lavička, pec na chleba atd., a vnějším designu, vám sdělíme celkovou sumu, platí se za kamna jako taková, ne od hodiny práce.

Cenu ovlivňuje množství přání a návrhů, proto jí možné paušálně uvést. Každopádně, když si spočítáte příjemné vytopení domu a ušetření energetických nákladů, troufáme si říci, že investice do tohoto topidla se vám brzy vrátí. Stavba kamen trvá několik dnů, opět dle požadavků.